Oyuncakların çocuk gelişimindeki önemi

Çocuk Gelişiminde Oyuncakların Önemi Yorum Yap

Çocuklarımızın gelişiminden en önemli faktörlerden biri oyuncaktır. Çocuklar zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunan; bununla beraber, çocukların hayal kurmasını ve yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayan oyuncaklar, gelişimleri süresince en etkenlerden arasında yer alacaktır.

Ancak oyuncak seçimi yaparken oyuncağın çocuğunuza nasıl hitap edeceğidir. Ebeveyn olarak oyuncak alırken, oyuncağın ilk olarak çocuğunuzda merak uyandırıcı olmasına, beden faaliyetlerini arttırmasına, hayal gücünü artırıcı nitelikte olmasını ve bunun yanı sıra karşısına çıkan problem çözme gelişimlerini destekleyici olmasına özen göstermelisiniz. Çocuk için oyuncak onun zihinsel, bedensel, sosyal gelişimlerini artıracak araçlardır. Bu yüzden çocuğunuzun etrafındaki bütün materyaller onun için oyuncak görünümünde olabilir.
Çocuk gelişiminden oyuncak seçimi dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Oyuncak seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken unsurlar;

  • Çocuğunuzun yaş aralığına uygun olmalı.
  • Çocuğunuzun farklı özelliklerini gelişim göstermesine katkı sağlayacak nitelikte olmalı.
  • Oyuncağın farklı oyunlarda farklı alanlarda kullanılabilme özelliklerine sahip olmalı.
  • Çocuğunuzun yaratıcılığını ortaya çıkarmalı.
  • Çocuğunuzun hayal gücü sınırlarını arttırmalı.
  • Çocuğunuzun oyun oynarken güvenli bir şekilde sağlığına zarar vermeyecek malzemelerden üretilmiş olmalı.
  • Çocuğunuzun oyun esnasında kendine ve etrafındakilere yaralayacak sivri bıçak ve kılıç gibi türden oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

Yukarıdaki maddeler göz önüne aldığımızda, oyuncak çocuk gelişiminde yaş aralıklarına uygun değilse çocuğunuzun ilgisi çekmeyecek ve bu durumda satın aldığınız oyuncak çocuğunuzu mutlu etmeyecektir. Bu yüzden, oyuncak seçerken ebeveyn olarak çocuğunuzun neye ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekmektedir. Eğer gelişim çağında uygun oyuncak vermediğiniz takdirde bu gelişimi açısından yeterli olmayacak ve bu onu hayal kırıklığına uğratacaktır.

3+ Yaş aralığındaki çocukların motor gelişimlerini desteklemek için bisiklet, pedallı araba ve sallanan at tarzında oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Bunun yanın sıra yapı oyuncakları, hafıza kartları, dizilen blok ve küpler, oyun hamurları oyuncaklarının tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

4+ Yaş aralığındaki çocuklarınız daha sosyal olma dönemlerindedir. Bu sebeple, birlikte oynanabilecek oyuncaklar Lego, Yap-Boz oyunları, evcilik setleri, bu yaş grubuna hitap eden kutu oyunları alınması daha uygun olacaktır. Bununla beraber, çocuğunuzun hafıza gelişimine katkıda bulunacak eşleştirme oyunları ve parça eşleştirme oyunları tercih edilebilir. Ve bu yaş grubunda çocukların hayal gücünü ve yaratıcılıklarını geliştiren oyuncaklar arasında oyun hamurları önceliğiniz olması gerekir.

5+ Yaşına gelmiş çocukların artık tekerlek destekli bisikletlere binebilir ve bu şekilde motor yetenekleri gelişim göstermeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra boyama, kesme ve yeni bir şeyler oluşturma gibi oyuncaklar uygun olacaktır.
Oyuncaklar çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkarttırmanın yanı sırada gelişimsel katkısı da olmaktadır. Keşfetme ve araştırma dürtüsü bulunan çocuklarda oyuncaklara uzun süre ilgilerini çekmektedir. İlgilerini çekmeyecek oyuncaklardan daha çabuk sıkılırlar. Aileler olarak çocuklarınıza oyuncak alırken daha seçici olmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim

close
Bize Yazın!
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Oyuncakmatik Toys